Úvod Profil Produkty Prodej Služby Aktuality Kariéra Kontakty

MVK Chomutov 2023 Velký test steliv 2020 30 let KERAMOST, a.s. Spring Star Show 2020 Truck Trial - Braňany u Mostu, 29.4. a 30.4. 2023 23. Bentonitová konference Metal Kielce 2018 Mezinárodní výstava koček 2019 Výstava koček opět v Mostě 22. Bentonitová konference 21. Bentonitová konference Velký test steliv Výstava koček v Mostě Redesign obalů steliv pro kočky 20. Bentonitová konference Mezinárodní výstava koček 2016 Novinka - lehčené stelivo Provoz Malé Chvojno zrušen FOND-EX 2014 19. Bentonitová konference Mezinárodní výstava koček v Mostě 2015 Jsme členy Těžební unie 18. Bentonitová konference Mezinárodní výstava koček 2014 Bentonitová konference 2013 20 let pod logem KERAMOST, a.s. Mezinárodní výstava koček 2013 Spuštěn nový portál steliv! FOND-EX 2012 Proč se (ne)bát toxoplasmózy? Štěpení KERAMOST, a.s. Bentonitová konference 2012 Křest brožury Jak se sází strom 2011 Bentonitová konference 2011 Mezinárodní výstava koček 2012 Bentonitový zpravodaj Sen zvířat 2011 Velký test steliv 2010 Aerodrom Most Propet 2011

Velký test steliv

Dle testu steliv, který uskutečnil 28.3. 2018 švýcarský spotřebitelský časopis Ktipp (obdoba našeho d-Testu), zvítězilo stelivo značky Bitscat. Toto stelivo vyrábí a dodává do zahraničního řetězce Landi akciová společnost KERAMOST. Vítězné stelivo je bentonitové a 100% přírodní. Má bílou barvu a ultra jemné složení granulí, které zajišťují rychlou tvorbu pevných hrudek. Obdobný produkt můžete zakoupit také v českých značkách:

Kočky by kupovaly BITSCAT

Dobré výrobky pohlcují rychle vlhkost a nejsou skoro cítit. Test časopisu K-Tipp ukazuje, že se to daří i cenově výhodným stelivům.
Ve švýcarských domácnostech žije podle curyšského spolku chovatelů kolem 1,4 milionu koček. Pro každé zvíře, které nemá výběh, doporučují odborníci dvě kočičí toalety. Ty jsou většinou naplněny hrudkujícím stelivem. Když přijde zrnitý materiál do styku s močí a exkrementy, změní se v pevnou hrudku. Ty se dají lopatkou lehce odstranit. Aby to dobře fungovalo, musí se kočkolit rychle a stabilně vázat na exkrementy. K-Tipp nechal testovat 10 nejpoužívanějších hrudkujících steliv. Testována byla kvalita v laboratoři a v praktickém testu u více jak 40ti koček (viz tabulka „Tak bylo testováno“). Stelivo známé značky Catsan je s 1,66 Franky (36,6 Kč) za kilo nejdražší. Tři nejlevnější výrobky v testu stojí méně než 0,30 Franků (6,6 Kč) za kilo.

Zrníčka rozsypaná po bytě

Velmi dobře nefungoval žádný testovaný kočkolit. Každý výrobek vykazoval v praxi slabiny. Příklady: hrudky steliva „Prix Garantie“ umístěného na posledním místě se rozpadaly rychleji než ostatní, což způsobovalo náročnější čištění kočičí toalety. U „Qualicatu“ od Qualipetu roznášely kočky lehce jednotlivá zrníčka a znečišťovaly byt. A u „Coshida“ steliva z Lidlu byla kritizována prašnost při plnění. Lidl vysvětluje, že nedostatky zjištěné při testu byly zohledněny při vývoji produkce. Celkově téměř žádné slabiny nevykazoval vítěz testu „Bitscat“ z Landi a kočkolit umístěný na druhém místě „Catsan“. Obal výrobku Landi byl o něco méně praktický, než obal „Catsanu“. „Bitscat“ je s 0,48 Franky (10,6 Kč) za kilo výrazně levnější než značková steliva. Ale dobrý výrobek je i ještě levnější: “Miau“ z „Denneru“ stojí pouze 0,27 Fr. (6 Kč) za kilo.

Vždy jsou potřeba dvě toalety

  • Dostatek toalet: Kočky, které nemají volný výběh by měly mít k dispozici dvě toalety. Důvod: některé kočky dělají svou malou a velkou potřebu na dvou různých místech. Pokud by byla pouze jedna toaleta, tak se může stát, že bude kočka hledat místa jinde.
  • Správné místo: Kočičí WC by mělo být umístěno tak, aby bylo pro kočku dobře přístupné, a aby zde bylo zvíře co nejméně rušeno. Bedýnka by v žádném případě neměla být v blízkosti misky se žrádlem a s vodou.
  • Pomalé navykání: Kočky reagují citlivě na náhlé přemisťování. Pokud chcete změnit místo pro kočičí toaletu, tak je doporučováno, aby bylo po nějakou dobu zachováno i původní místo pro toaletu a „jelo se dvoukolejně“.
  • Správné plnění: Výrobci steliva doporučují 5 až 7 cm vysokou vrstvu. V každém případě musí být tak vysoká, aby kočky mohly dostatečně hrabat.
  • Zabránění zápachu: U kočkolitu je nutné denně odstraňovat hrudky. Po několika týdnech by mělo být vyměněno veškeré stelivo, bedýnka vymyta horkou vodou s trochou čističe s octem.

Prašný produkt nebo častěji čistit? Na trhu jsou rozšířeny dva druhy steliva. Toto jsou výhody a nevýhody

Hrudkující stelivo je složeno z bentonitu, druhu jílu. Nehrudkující steliva jsou vyrobena ze silikátových minerálů. Jsou také produkty ze dřeva a rostlinných vláken.

Hrudkující steliva
+ Moč a exkrementy vytvářejí se stelivem pevné hrudky, které mohou být jednoduše odstraněny a zlikvidovány
+ Nemusí být pravidelně vyměňováno veškeré stelivo
- stelivo je těžké a může při plnění prášit

Nehrudkující steliva
+ Lehčí a jednodušší přeprava
+ Méně prašné
- Zrníčka sice pohlcují hodně vlhkosti a pachu, ale nehrudkují. Proto musí být bedýnka častěji čištěna.

Stelivo by nemělo být nikdy vyhazováno do toalety, jinak hrozí ucpání. Místo toho by se mělo zlikvidovat společně s běžným odpadem nebo do zahradního kompostu – sem ale bez exkrementů.

Jak bylo stelivo testováno

Na žádost časopisu K-Tipp testoval IPi Institut pro výzkum produktů ve Stuttgartu 10 druhů steliv. V praxi bylo nasazeno přes 40 koček různé délky srsti. Kromě jiného byly posuzovány následující otázky: Tvoří se hrudky? Nerozpadají se při vyndávání z toalety? Jak dobře je vázán zápach? Zachycují se zrníčka na srsti kočky a jsou kočkou roznášena po bytě? Ve třech laboratorních zkouškách bylo testováno, kolik z každého steliva je potřeba na vytvoření hrudky z 25 ml tekutiny. Odborníci také posuzovali pevnost hrudek a manipulaci s balením. Jsou ucha na tašce praktická? Dají se tašky se stelivem lehce otevřít a zase zavřít? Vzniká při plnění hodně prachu?
 


Připojené dokumenty

Test steliv ke stažení v pdf

copyright © KERAMOST, a.s.   /    design © martindesign.cz